News

Wycieczka klasy VIII a do Warszawy
24.05.2024
W dniu 20 maja 2024 r. uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego myśleliśmy o wszystkich powstańcach, a szczególnie o tych najmłodszych, którzy ginęli w obronie Warszawy. Będąc tam, mogliśmy poruszać się w scenerii sprzed prawie osiemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej Stolicy. Pobyt w Muzeum uzmysłowił nam, że pomimo ogromnych zniszczeń w roku 1944, serce Warszawy wciąż biło. Na własne oczy dostrzegaliśmy jak wyglądał czas okupacji oraz przygotowania do wybuchu powstania. Widzieliśmy trudne życie codzienne w powstańczej Warszawie. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się jak wyglądała ewakuacja ze zniszczonego miasta prowadzona jedyną, względnie bezpieczną drogą, jaką były warszawskie kanały. Idąc aranżacją kanałów, w zupełnej ciemności i całkowitej ciszy, walczyliśmy ze strachem i swoimi słabościami. Było to dla nas bardzo trudne i emocjonujące przeżycie. Dokładnie tak samo, jak podczas oglądania filmu „Miasto ruin”, prezentującego przerażający obraz zniszczonej Warszawy po 63 dniach walk.
Następnie udaliśmy się na Wojskowe Powązki. Miejsce to zrobiło na nas duże wrażenie, gdyż spoczywają na nim żołnierze a także działacze społeczni oraz osoby znane ze świata sztuki, sportu i polityki. Ich mogiły znajdują się w Alejach Zasłużonych. Uwagę uczniów przykuła kwatera przypisana poległym z Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. W sumie 174 grobów, młodych ludzi, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Ich cechą charakterystyczną są białe brzozowe krzyże umocowane na każdej mogile. Spoczywają tu m. in. Maciej Aleksy Dawidowski ps. „Alek”, Tadeusz Zawadzki ps. „Zośka”, Jan Bytnar ps. „Rudy” – czyli główni bohaterowie naszej lektury w klasie ósmej, jaką są „Kamienie na szaniec”. Następnie odbyliśmy spacer po Starych Powązkach. Zachwyciła nas w tym miejscu artystyczna różnorodność nagrobków, prawdziwe bogactwo stylów. Niektóre pomniki nagrobne uznawane są za arcydzieła rzeźby. Powązki to jednak przede wszystkim miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków m.in.: Stanisława Moniuszki, Władysława Reymonta, Bolesława Prusa, Leopolda Staffa, Jana Kiepury, Czesława Niemena, Zbigniewa Herberta i wielu, wielu innych wybitnych osobistości ze świata sztuki, kultury, nauki i polityki.
Wyjazd był także okazją do integracji grupy w ramach escape room Team Exit. Pokoje Zagadek to rozrywka z kategorii Real Life Escape Room. Gracze mieli za zadanie rozwiązać łamigłówki i zagadki, odnaleźć ukryte przedmioty i wskazówki by uwolnić się z pokoju.
Wycieczka do Warszawy była dla nas ciekawą lekcją historii, ale też okazją do spędzenia wspólnego czasu przed rozstaniem ósmoklasistów związanym z podjęciem nauki w nowych szkołach. Pełni pozytywnych emocji późnym wieczorem wróciliśmy do Stoczka.