Logo

News

News zdjęcie id 225

Wycieczka do Lublina

03.01.2020

19 grudnia 2019 roku uczniowie klas trzecich i czwartej uczestniczyli w wycieczce do Lublina.

Cele wyjazdu :

  • poznanie stolicy województwa,
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej uczniów oraz kształtowanie właściwej percepcji sztuki poprzez uczestnictwo w spektaklu p.t  Pinokio w Teatrze Muzycznym,
  • kształtowanie wyobraźni historycznej uczniów poprzez zwiedzanie lubelskiego Starego Miasta
  • integrowanie grupy do kreatywnych działań poprzez uczestnictwo w warsztatach kulinarnych w Muzeum Cebularza

    Opowieść o drewnianym pajacyku miała wielką wartość wychowawczą i zmotywowała uczniów do refleksji nad własnym postepowaniem. Przekonali się oni jak długa i trudna jest droga do stania się dobrym człowiekiem, lecz jednocześnie zrozumieli, że jest to możliwe, jeżeli tylko posłuchamy dobrych rad i będziemy chcieli tego dokonać. Barwność i różnorodność scenografii, dynamika, piękne melodie i wymyślne kostiumy sprawiły, że młodzi widzowie zachwycili się bajką i żywiołowo reagowali na kolejne przygody małego Pinokia. Walory edukacyjne to ważna cecha tej baśni. W przypadku „Pinokia” główny morał opowieści dotyczy pochwały takich wartości jak: praca, nauka, życzliwość, troskliwość wobec słabszych i odpowiedzialność za własne czyny.

    Kolejnym punktem wycieczki była Lubelska Trasa Podziemna - ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Zostały one częściowo połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt. Lubelska Trasa Podziemna ma charakter turystyczno-edukacyjny. Spacer zabytkowymi piwnicami staromiejskimi, który już sam w sobie dostarczył uczniom wielkich emocji, był jednocześnie wędrówką w czasie pozwalającą odkryć przeszłość miasta. Historię rozwoju przestrzennego Lublina przybliżyły makiety ukazujące miasto od VIII w. n. e., poprzez średniowiecze i wiek XVI.

       W Regionalnym Muzeum Cebularza podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiono uczniom genezę powstania tego wspaniałego wypieku, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny oraz ich gości. Podczas wizyty w muzeum każdy dowiedział się czegoś z historii Lublina i poznał przepis na cebularze oraz odkrył właściwości jego składników. W czasie pokazu na chwilę można było stać się piekarzem przyczyniając się do powstania aromatycznych cebularzy.

    Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy wieczorem do Stoczka.

 

 

Dyrektor zaprasza

Ewa Cizio

Zespół Oświatowy w Stoczku Łukowskim
Plac Wielgoska 5
21-450 Stoczek Łukowski

Tel: (25) 797 01 62

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.